World Whiskies Awards, wprawdzie jedna z najmłodszych nagród, zyskała wysokie znaczenie w świecie whisky. Ustanowiona w 2007 roku, jako część większego programu World Drinks Award, staje jedną z najbardziej wyczekiwanych przez znawców i wielbicieli whisky, jak i pożądana przez producentów. World Whiskies Awards wybiera, nagradza i promuje najlepszą whisky w kategorii Whisky Taste (czyli smak) i Whisky Design (czyli wzornictwo). Do Oscarów jeszcze brakuje, ale dla miłośników whisky, dzień 17.03.2016 był z pewnością dniem wyczekiwanym (z ulubioną szklaneczką whisky w ręku;-).

WWA2016_2

I oto późnym wieczorem 17.03.2016 zostali ogłoszeni triumfatorzy na rok 2016. Najlepszą whisky świata została Old Pulteney Vintage 1989. Jest to Single Malt ze starej szkockiej destylarni Pulteney z regionu Highlands. Dojrzewa w wyselekcjonowanych beczkach po bourbonie, które następnie przechowywały torfową whisky. Whisky o naturalnym kolorze, niefiltrowana na zimno. Po 2 latach detronizacji szkocka whisky wraca na tron!

oldpulteney

Najlepszą whisky blended została Suntory Hibiki 21 Years Old. Japońscy mistrzowie kupażowania konsekwentnie pokonują szkockie whisky mieszane we wszelakich konkursach. Najlepszy bourbon 2016 to Abraham Bowman Pioneer Spirit. Oczywiście nie zabrakło tajwańskiego Kavalana – w kategorii najlepszej whisky Single Cask Single Malt wygrał Kavalan Solist Amontillado Sherry Single Cask Strengthczyli whisky z jednej beczki pochodzącej po wytrawnej sherry Amontillado. Lista ostatecznych zwycięzców we wszystkich kategoriach na stronie WWA 2016.

wwa2016_2

Kategorii, nagród na WWA jest bez liku. Wspomnę o tych najważniejszych w kategorii Single Malt Whisky:

Best ScotchCampbeltown Single Malt Whisky – Glen Scotia Double Cask
Best ScotchHighlands Single Malt Whisky – Old Pulteney Vintage 1989
Best ScotchIslands (non Islay) Single Malt Whisky – Jura 30 Year Old
Best ScotchIslay Single Malt Whisky – Ben Bracken 22 Years Old
Best ScotchLowlands Single Malt Whisky – Glenkinchie 12 Years Old
Best ScotchSpeyside Single Malt Whisky – Cardhu 18 Years Old

wwa_4

Best American Single Malt Whisky – Balcones Texas Single Malt
Best Australian Single Malt Whisky – Starward Australian Malt Whisky Wine Cask Edition
Best English Single Malt Whisky – The English Whisky Co. Chapter 15
Best Irish Single Malt Whisky – Teeling Whiskey 24 Years Old Single Malt
Best Japanese Single Malt Whisky – Hakuchu 25 Years Old
Best Swedish Single Malt Whisky – Mackmyra Moment Fenix
Best Taiwanese Single Malt Whisky – Kavalan Podium Single Malt Whisky

wwa_5

WWA to również nagrody w świecie designu. W kategorii World Best Design nagroda powędrowała do włoskiej Puni Alba. Nie ma jak to włoskie wzornictwo.

puni

A teraz kilka słów o procesie wyboru World Whiskies Awards. Jeśli chodzi o ocenę smaku whisky, zwycięzcy wyłaniani są w wielu kategoriach wynikających ze stylu, procesu produkcyjnego i regionu, np. Single Malt, American Whiskey, Blended Malt, Blended Whisky, Canadian Whisky, Flavoured Whisky, Grain Whisky, Pot Still Whisky. Te kategorie są jeszcze rozbijane na podkategorie w zależności od wieku, czy właśnie niepodania wieku.

wwa_1

Ocena najlepszych whisky przebiega etapowo. Jurorzy – eksperci (dziennikarze branżowi, barmani i twórcy drinków, wyspecjalizowani handlarze whisky i hotelarze)  wydają opinię “na ślepo”, tzw. blind tasting, czyli bez wiedzy, jaką dokładnie whisky, markę oceniają. Znają podkategorię, czyli przykładowo – teraz oceniamy whisky np. Szkocka Single Malt z Islay, powyżej 21 lat. Najlepsza w tej kategorii otrzyma złoty medal i przejdzie do kategorii Najlepsza Szkocka Single Malt z Islay. Zwycięzca w tej kategorii będzie walczył o tytuł najlepszej Szkockiej Single Malt, a następnie tryumfator w tej kategorii w finałowej już Najlepszej Single Malt Świata. W końcowych rundach do panelu jurorskiego włączani są przodujący producenci, eksperci międzynarodowego przemysłu whisky (czyli master disitillers, master blenders, menadżerowie dystylarni).

wwa_2

Zwycięzcy od 2007 w kategorii World’s Best Single Malt Whisky prezentują się następująco:

wwa_3

Jak widać  – na przestrzeni 10 lat było 5 triumfatorów ze Szkocji (w tym 2 razy Ardbeg), 3 z Japonii (w tym również 2 razy Yamazaki), po jednym z Australii oraz Tajwanu. Jak widać WWA nie faworyzuje wyłącznie Szkocji i zauważyła Japonię znacznie szybciej niż sam Jim Murray. Sam Murray z kolei również docenił destylarnie Pulteney kilka lat temu. W 2012 Old Pulteney Aged 21 Years została najlepszą whisky wg ówczesnej Whisky Bible. 

Nagroda dla Old Pulteney Vintage 1989 na WWA 2016 zapewne uspokoiła nieco Szkocję. Ostatnie lata to coraz wyższa jakość, a co za tym idzie docenienie whisky z Japonii, Tajwanu, Australii, czy Szwecji. Przypuszczalnie jednak światowa konkurencja dla Szkotów nie osłabnie, wręcz przeciwnie, będzie ona narastała. Nastała bowiem złota era whisky.

wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony http://www.worldwhiskiesawards.com/, http://www.oldpulteney.com/ oraz http://www.puni.com/#/

 

 

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *