World Whiskies Awards. Jak rok temu odpaliłem Twittera, którego mam tylko na tę okazję (no ale może się do tegoż Twittera i po coś przybliżę). Twitter Whisky Magazine, czyli pomysłodawcy i organizatora WWA działał bez zarzutu i sprawiał mi niekłamaną radochę w obcowaniu ze stosunkowo dla mnie egzotycznym źródłem informacji, dodam że źródłem nad wyraz bieżącym, czyli aktualizowanym permanentnie. Dlaczego WWA, mimo stosunkowo młodego stażu w porównaniu z International Spirit Challenge, International Wine and Spirits Competition, czy San Francisco World Spirits Competition, oddziałuje na wyobraźnię i została tą (chyba) najważniejszą nagrodą w świecie whisky. Przede wszystkim prostota kryteriów, nie “medale”, “double gold” etc. tylko po prostu najlepsza, “the best in…its kind“. Oscary.

17554289_1624186037610758_1350943037671914047_n

Ale wracajmy do meritum, czyli whisky. Rok temu przy okazji WWA 2016 przybliżałem, czym są World Whiskies Awards, jakie są kryteria wyboru i kategorie zwycięzców oraz kto triumfował w latach poprzednich. Whisky wygrała w roku 2016 w kategorii Single Malt była to (w końcu) szkocka whisky Old Pulteney Vintage 1989.

oldpulteney

Dlaczego “w końcu”… Być może szkockie whisky nie są aż tak “poniewierane” w ramach WWA, jak w kompletnie innym skrajnie subiektywnym rodzaju nagród, czyli Jim Murray Whisky Bible Awards, ale i w WWA były przez lata mocno podgryzane przez whisky japońskie, australijskie i tajwańskie. Zatem “defending champion” była destylarnia Old Pulteney, a szerzej Szkocja.

Zanim dotarliśmy do najlepszych whisky uhonorowano  zwycięzców w wielu, wielu kategoriach (i dobrze) m.in. Online Reteailer of The Year – Master of MaltScotch Whisky Brand Ambassador of the YearGeorge S. Grant (my friend;-), Visitor Attraction of the Year – HighlandPark Distillery, Distiller of the Year – Suntory.

Moja ulubiona kategoria – World’s Best Whiskies Design – poszło w ręce Highland Park King Christian I.

c8mgtajuaaepa_m

World’s Best Bourbon – John J Bowman Single Barrel Bourbon

c8mg38svwaaw_nv

World’s Best Canadian Blended – Gooderham & Worts Four Grain

c8mhiccwsaamgt_

World’s Best Corn Whisky – Ironroot Republic Hubris Corn Whiskey

c8mhvkxxuaavc4l

World’s Best Grain Whisky – The Fuji-Gotemba Distillery Single Grain 25 YO Small Batch

c8mh8gpxsaeevd4

World’s Best Rye Whisky – A D Laws Secale Straight Rye Bottled in Bond

c8migaiwaaakfo1

World’s Best Single Pot Still Whiskey – Redbreast 21 Years Old

World’s Best Wheat Whisky – Bainbridge Battle Point

c8mifebvyaantug

World’s Best Blended Malt Whisky – Johnnie Walker Green Label

c8minzxxyaawlq5

World’s Best Blended Limited Release – JP Wiser’s Dissertation

c8miw1lvyaaz7qh

World’s Best Blended Whisky – Suntory Hibiki 21 Years Old

c8mjcmrvyaafhwp

World’s Best Single Cask Single Malt – Chichibu Whisky Matsuri 2017

27967-120x400_thumb

World’s Best Single Malt!!! – Craigellachie 31 Years Old – tadaaam😉

c8mkrfdvyaaerjf

To wszystko w Twitter’owym skrócie, na analizę nadejdzie zapewne czas. Na teraz – Craigellachie zwycięzcą, Szkoci back to back. Craigellachie jedna z najmniej znanych, a jakże ciekawych destylarni (pamiętna Craigellachie 17 YO od Charlesa MacLean’a). Zatem już wkrótce szukamy starszej siostry.

wszystkie zdjęcia za wyjątkiem własnych pochodzą z twitter.com/Whisky_Magazine

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *