Spotkanie z Kavalan’em o lata świetlne odbiegało od standardowych masterclass. Wszystko przez, a bardziej dzięki Julian‘owi Atkinson, brand ambassador’owi marki na Europę. Julian wrzucił nas w ocean swoich opowieści, dygresji i żartów (słynna już prezentacja przy wyłączonym monitorze). Sam przyznawał, że nie dowiemy się od niego zbyt wielu faktów, reguł, czy liczb. To fakt – nie dowiedzieliśmy się ;-). Aczkolwiek “wiem, że on wie”, taki ma po prostu styl i ja na pewno będę na każdym kolejnym spotkaniu z Julianem.

Jak nie on, to ja wspomnę kilka momentów z życia Kavalan…Pierwszy spirytus popłynął z alembików 11 marca 2006 o 3:30 pm…precyzyjnie, czyż nie Juilan?;-). Sama nazwa pochodzi od lokalnego plemienia z prowincji Yilan, gdzie znajduje się destylarnia, 64,4 km od stolicy Tajwanu, Tajpej. GPS.

King Car Group założona przez Tien-Tsai Lee w 1956 to biznes na wielu polach, m.in. biotechnologia, przemysł rolniczy, artykuły spożywcze, w tym kawa Mr. Brown.. ale syn Pana Lee i obecny CEO, Albert Yu-Ting Lee, miał wizję i moc stworzenia pierwszej prywatnej tajwańskiej single malt whisky. 11.03.2006 3.30 pm… I to, co zrobił, przerosło oczekiwania jego i jego ojca, i całego świata whisky.

Od samego początku byli nastawieni na osiągnięcie jakości i sukcesu – zatrudniono szkockiego konsultanta – Dr. Jim‘a Swan (który zmarł niestety w 2017 roku), a utalentowany master blender Ian Chang, został wysłany do Szkocji na trzy lata by uczyć się sztuki, a zarazem nauki produkcji whisky. Cały proces produkcyjny uwzględnia specyfikę prowincji Yilan – wysokich temperatur i wilgotności. Klimat ten jest błogosławieństwem, jeśli chodzi o dojrzewanie whisky, ekstrakcję aromatów i smaków z beczek, co umożliwia osiągnięcie 2-3 razy szybciej jakości whisky szkockich. Nic za darmo. Klimat ten powoduje, że angel’s share, czyli parowanie destylatu z beczek osiąga tu niesamowitą skalę 10-12% rocznie, a na najwyższych piętrach magazynów, gdzie temperatura dochodzi do 42°C, nawet 15%. Dodatkowo, wysoka wilgotność powoduje szybsze odparowywanie alkoholu niż wody i z biegiem lat poziom ABV spada.

Przełomem dla destylarni Kavalan okazał się rok 2009. Po wypuszczeniu wersji Concertmaster, finiszowanej po porto, pokazali światu dwie wersje single cask nazwane Solist – pierwsza z beczek po bourbonie, druga z beczek po sherry Oloroso. Nota bene muzyczne nazwy Concertamster, czy Solist wynikają z zamiłowania seniora rodu do muzyki klasycznej…a dyrygentem jest Ian Chang. Pojawienie się Solist’ów całkowicie zmieniło postrzeganie tajwańskiej whisky, więcej – wprowadziły one większy ferment niż “odkrycie” whisky japońskich, czy nagroda World Whiskies Awards w 2014 dla australijskiej (tasmańskiej) Sullivans Cove. To był poznawczy szok, który w jakimś stopniu trwa do dziś;-).

..i w roku 2015 Kavalan Solist Vinho Barrique zostaje najlepszą whisky single malt na świecie według World Whiskies Awards. Nagród, złotych medali na wszelakich, uznanych konkursach nie będę starał się nawet przytoczyć. Masa.

Warto wspomnieć o tym, że od kilku lat Kavalan jest bezapelacyjnie najliczniej odwiedzaną destylarnią whisky na ..świecie, a w tym roku otworzyli w Tajpej “Cask Strenght Whisky Bar“. Jeśli chcesz spróbować wszystkich dostępnych Kavalan’ów i do tego z (część) beczki.. leć do Tajpej.. 😉

A wracając do degustacji z 13.05.2019 w klimatycznym miejscu, jakim jest bre! bre! Galeria Alkoholi.. Justin Atkinson, wspierany przez Kellie Du (Kavalan Global Brand Ambassador), Jarek Buss (właściciel Tudor House, dystrybutora Kavalan) – na stole pojawiły się:

  • Kavalan Single Malt Whisky
  • Kavalan Single Malt Whisky Port Cask Finish
  • Kavalan Solist Port Cask
  • Kavalan Solist Peaty Cask
  • Kavalan Solist Manzanilla
  • Kavalan Solist Moscatel

No i ten ostatni z Solist’ów wywrócił stolik..;-)

Stanowczo nie była to degustacja umożliwiająca spisywanie notek smakowych. I dobrze, że bywają i takie.

Na szczęście są jeszcze wyszczuplające (się) zapasy domowe. Zatem na potrzeby mocniejszej eksploracji Kavalana, użyłem nieco przykurzonej próbki Kavalan Solist Vinho Barrique Single Cask Strength, by butelka, która zajmuje w miarę dumne miejsce w domu, w dalszym ciągu czekała na swoje przeznaczenie. Wiem jakie.

I wspomniana nagroda dla najlepszej whisky single malt w ramach WWA dla Kavalan Solist Vinho Barrique, która dodała do trzęsienia ziemi, które wywoływały Solisty od momentu wprowadzenia w 2009, potężne tajwańskie tsunami.

Nos: intensywnie owocowy, te owoce są dojrzałe, rodzynki, figi, goździki; z czasem bardzo wiele nut estrowych, cytrusowych, pojawia się nawet ciepłe drożdżowe ciasto, cappuccino i biała czekolada;

Podniebienie: obezwładniająca whisky, ogarnia całą jamę ustną (mouthcoating), orientalne przyprawy, goździki, dojrzałe brzoskwinie, miód i wanilia, crème brûlée, nawet lekki dym; bardzo delikatna przy swoich 57,1%;

Finisz: długi, rozgrzewający, gorąca czekolada z wiśniami, powoli, bardzo powoli ulatuje, zanika.

Paul Giamatti w serialu Billions zauważa, że “Tajwańczycy robią to lepiej niż Szkoci w dzisiejszych czasach”… sącząc Kavalan Solist Vinho Barrique. Nie jest to prawdą objawioną, ale…

wszystkie zdjęcia za wyjątkiem własnych pochodzą ze stron scotchwhisky.com oraz kavalanwhisky.comn

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *