Event Horizon, horyzont zdarzeń, krawędź czarnej dziury i jednocześnie punkt, skąd nie ma już powrotu. Przekraczając tę krawędź, nawet nie zauważymy niczego szczególnego. To dlatego, że w jej pobliżu grawitacja zakrzywia czasoprzestrzeń. Ktoś obserwujący nasz spacer w kierunku czarnej dziury widziałby, że stopniowo zwalniamy i stajemy się coraz ciemniejsi. Światło, które emitujemy potrzebuje coraz więcej czasu nas ucieczkę od czarnej dziury, aż ostatecznie ani my, ani światło nie będziemy w stanie się z niej wydostać..

Brzmi to niepokojąco..

Ostatnia wersja Octomore na Fèis Ìle 2019 nazywa się Event Horizon. Najstarsza – do tej pory – wersja Octomore, ponad 12 lat w beczkach po sherry Oloroso i Pedro Ximenez z bodegi Fernando de Castilla, 162,6 ppm, 55,7%. Zdecydowanie przyciąga. Ale czy nie ma z niej powrotu?

OCTOMORE 2007 EVENT HORIZON 12 YEARS OLD FEIS ILE 2019:

Nos: na początku przekornie soczyście, rześko, orzechowo; stopniowo dochodzą dojrzałe owoce, kompot z suszu, śliwki w czekoladzie; z czasem bardziej niepokojące nuty acetonu, benzyny nawet, świeżo pastowana skóra, przechodzimy w słodki dym, wędzone owoce;

Podniebienie: niesamowicie gęsta, oleista whisky, łzy podróżujące po ściankach kieliszka zwalniają, jakby zbliżały się do krawędzi czarnej dziury; whisky aksamitna, ogarnia całą jamę ustną i ją terroryzuje intensywnością, praliny z orzechami, crème brûlée, czekoladowe muffinki z gorzkiej czekolady z wiśniową konfiturą, kandyzowane owoce, nawet mięta; dym cały czas się snuje i zawraca, owocowy; zdecydowanie wędzone owoce, wędzona słodka papryka;

Finisz: bardzo rozgrzewający, ale nienachalny, czekolada ciasteczkowa Ritter Sport i zostajemy z przyjemnymi nutami wędzonej słodyczy, na bardzo długo.

Czy po Octomore Event Horizon nie ma już powrotu? Czy jest to krawędź TEJ wyśnionej idealnej whisky, po której już nie znajdziemy nic godnego uwagi? I możemy odpocząć? Nie. Jest to whisky wybitna, niepokojąca przed spróbowaniem, ale dająca kosmiczne ukojenie. Idealnej whisky nigdy nie znajdziemy, po Ocotmore Event Horizon wrócimy do ziemskiej rzeczywistości i będziemy szukać dalej.

Okazuje się, że z czarnej dziury można się wydostać. Czarne dziury nie trwają do końca czasów, nie są wiecznymi przystaniami. Powoli uwalniają cząsteczki w procesie promieniowania Hawkinga. Po spróbowaniu Ocotmore Event Horizon wrócimy, ale nie będziemy już tacy sami.

…………

Przesilenie zimowe 2019.

 

 

 

 

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *