Dave Broom mógłby pisać baśnie, a może właśnie baśnie pisze, wplatając w nie swoją bohaterkę – scotch whisky, usige beatha.

On zawsze sięga głębiej, pod skórę, ciekawiej. Jego pisanie oparte jest na wiedzy, dogłębnej wiedzy na temat szkockiej whisky, jej historii, niuansów produkcji, kontekstu. Ale też jest wzbogacone o niebanalną frazę, skróty myślowe, trafione syntezy.

Nowa książka Dave Broom’a, której wizualną współautorką jest Christina Kernohan, to podróż. Tylko w ten sposób mógł zdefiniować, czym dla niego jest szkocka whisky, w aspekcie smaku i lokalizacji, i jak daleko to sięga. A Broom sięga dalej, głębiej, jak zawsze. Jak lokalizacja wpływa na aromat i smak whisky, jak destylarnie, także te nowe, wplatają się w życie lokalnej społeczności, jak ich funkcjonowanie ma się do zrównoważonego rozwoju.

Oddając Broom’a w moim tłumaczeniu, a zapewniam, że czytanie go w oryginale jest przyjemnością: ” whisky może być opisana na wiele sposobów, ale patrząc z perspektywy czasu, to co najbardziej mnie intryguje to postrzeganie jej, jako produktu kultury. Może być sposobem postrzegania Szkocji, jako kraju: jej historii, ludzi, opowieści i sposobu myślenia. Szkocka whisky jest destylacją tych uczuć i warunków, i mogła powstać tylko tutaj”. Broom.

Podróżując od regionu do destylarni, Dave i Christina spotykają kolejnych rzemieślników, którzy mają wpływ na charakter szkockiej whisky. O niektórych z nich nie zdawaliśmy sobie nawet sprawy.

Od Orkadów, północny wschód, dolinę Spey, półwyspy, Hebdydy i Islay. Od Highland Park, Brora, Dornoch, Balvenie, Nc’Nean, Ardnamurchan, Islay of Raasay, Islay of Harris, Bruichladdich, po dziedzictwo jęczmienia, geologów i farmerów, kotlarzy – coppersmiths, mistrzów szkła i drewna, historyków tonących w archiwach, bednarzy –coopers ze Speyside Cooperage, unikalnego budowniczego łodzi, najsłynniejszego tkacza Harris Tweed, blenderów i perfumiarzy, znawców torfu i dębu…

Coś więcej niż płyn w butelce.

wszystkie zdjęcia należą do e-whisky.pl

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *